درباره ما

فهرست مطالب

مدرسه کوچینگ ویز، یکی از مدارس بین‌المللی آموزش کوچینگ در جهان است که امکان دریافت مدرک معتبر و مورد تایید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) را برای علاقمندان به حرفه کوچینگ فراهم کرده است. با روش آموزشی و پداگوژی پویا، فراگیران قادر خواهند بود که پس از کسب مهارت کوچینگ به عنوان یک کوچ حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف کوچینگ اعم از سازمانی، کسب و کار، توسعه فردی و زندگی و … به فعالیت بپردازند و همچنین پاسچر یک کوچ حرفه‌ای را در مشاغل فعلی خود به کار ببرند.

مدرسه کوچینگ ویز در سال ۲۰۰۵ توسط مکس مولمانس (Max Meulemans) در کشور بلژیک تأسیس شد و پس از آن نمایندگی‌های آن در کشورهای مختلفی آغاز به کار کردند. در سال ۲۰۱۹ نیز بهاره گوهرین نمایندگی خاورمیانه را دریافت کرد و بعنوان اولین مدرسه کوچینگ بین‌المللی در ایران فعالیت خود را شروع نمود و تاکنون افتخار همراهی و آموزش تعداد زیادی از علاقمندان به فراگیری مهارت کوچینگ را داشته و در دوره‌های آموزش کوچ حرفه‌ای و دوره‌های سازمانی پذیرای این عزیزان بوده است.

max-history

من سال‌هاست که طرفدار یک رویکرد چند فرهنگی هستم، که به ماهیت انسان احترام می‌گذارد، مهم نیست چه دین یا اعتقادی داشته باشد. من عمیقا به سرمایه انسانی اعتقاد دارم و به همین دلیل است که این حرفه را انتخاب کرده‌ام. از شما دعوت می‌کنم که دوره آموزشی را در مدرسه ما بگذرانید و این مسیر را ادامه دهید و به نوعی سفیرانی متعالی برای انسانیت شوید.

Max Meulemans

تا به امروز که ۱۸ سال از طراحی و پایه ریزی برنامه آموزشی کوچینگ ویز با عنوان روند یکپارچه آموزشی (IAP) می‌گذرد، این برنامه در راستای ایجاد یک فرآیند آموزشی عالی و در حال توسعه، به طور مداوم در حال تغییر و بروزرسانی بوده که اساس این تغییرات مبتنی بر تحولات اجتماعی و فرهنگی بنا شده تا افرادی حرفه‌ای در حوزه کوچینگ تربیت شوند.

مدرسه کوچینگ ویز ایران (با نام ثبتی خردجمعی گوهر ایرانیان) مفتخر است که برای اولین بار در ایران بصورت حضوری و آنلاین به برگزاری دوره‌‌های کوچینگ پرداخته است تا در سراسر ایران و جهان قادر به ارائه خدمات آموزشی و حرفه‌ای به هموطنان و فارسی زبانان باشد.

شعبات مدرسه بین‌المللی کوچینگ ویز

کوچینگ ویز خاورمیانه

ارزش‌های ما

زمینه‌های کاربرد کوچینگ از نظر کن ویلبر

برنامه‌های آموزشی کوچینگ ویز امکان نزدیک شدن به زمینه‌های کاربردی کوچینگ را در چارچوب «چشم‌انداز یکپارچه کن ویلبر» فراهم می‌کند و چشم‌اندازی را که در آن یک فرد یا شرکت قدم در راه تکامل می‌گذارد را  گسترش می‌دهد.

این رویکرد یکپارچه، به ویژه برای وضعیت اجتماعی-اقتصادی ما که همواره در حال تغییر است، مناسب است.

برنامه آموزشی کوچینگ ویز

این برنامه شکل‌گیری پاسچر کوچ (کوچ زندگی، کوچ کسب و کار) را در «بودن» و «دانستن» در سطح فردی و جمعی ممکن می‌سازد. آنچه آموزش ما را خاص و متمایز از دیگران می کند، ارائه روشی آمیخته‌ از تمرین و تئوری است که امکان یادگیری و درونی شدن این پاسچر جدید را به روشی نوآورانه و کارآمد فراهم می‌کند.

برنامه کوچینگ ویز به گونه‌ای طراحی شده است تا بعنوان یک فرآیند تحول، همراه با رشد مهارت گوش کردن فعال و یادگیری هنر پرسشگری، تجربه شود. برای دست یافتن به این مهم، از ابزارهای حرفه‌ای و منحصر به‌فردی استفاده می‌شود که توسط بنیانگذار کوچینگ ویز طراحی شده و در روند آموزش از آنها استفاده می‌شود.

مدرسه ما بیش از آنکه به دلیل حرفه‌ای بودن و روش‌های آموزشی متمایز، شناخته شود، به خاطر پایبندی به ارزش‌های انسانی، خیرخواهی، فروتنی، مسئولیت پذیری، شفافیت و اخلاقی معروف و شناخته شدهاست.

چشم‌انداز و ماموریت ما

رسالت ما به عنوان اولین مدرسه بین‌المللی برگزار کننده دوره‌های حضوری آموزش کوچینگ در ایران، پیاده‌سازی کوچینگ اصیل و صحیح، در سطح استانداردهای بین‌المللی است.

چشم انداز ما آموزش کوچ‌های حرفه‌ای، آشنا با روند و اصول کوچینگ در سطح بین‌المللی و بر اساس ۸ شایستگی ICF است تا بتوانند کوچینگ را به صورت عمیق، تاثیرگذار، حرفه‌ای و اخلاق مدار به اجرا در آورند. از این رو برنامه آموزشی مدرسه کوچینگ ویز به عنوان یک فرآیند تغییر و تحول پایه‌ریزی شده است و در یک مسیر شکوفایی قدم گذاشته است. در کوچینگ ویز، ما فراتر از آموزش گام برداشته و کوچینگ را زندگی می‌کنیم تا به عنوان کوچ بتوانیم تجربه لمس تاثیرگذاری کوچینگ را دراختیار مراجعان خود قرار دهیم.

محتوای آموزشی کوچینگ ویز در سطح جامعه جهانی با عنوان روند یکپارچه آموزشی یا IAP (Integral Accompaniment Program) معرفی و ارائه شده است. این روش، فراتر از یک محتوای آموزشی صرف بوده و به عنوان یک فرآیند تحول مطرح شده است. یکپارچگی و انسجام، از مهمترین ارزش‌های این فرآیند آموزشی بشمار می‌رود. کل مسیر آموزشی به صورت یک “مگا کوچینگ” سازماندهی و برنامه‌ریزی شده است.

رویکرد ما بر اساس چشم‌انداز یکپارچه (Integral Vision) برگرفته از نظریات کن ویلبر (Ken Wilber) پایه‌ریزی شده است.

روش آموزش

روند یکپارچه آموزشی

محتوای آموزشی کوچینگ ویز در سطح جامعه جهانی با عنوان روند یکپارچه آموزشی یا Integral Accompaniment Program معرفی و ارائه شده است. این روش، فراتر از یک محتوای آموزشی صرف بوده و به عنوان یک فرآیند تحول مطرح شده است. یکپارچگی و انسجام، از مهمترین ارزش‌های این فرآیند آموزشی بشمار می‌رود. کل مسیر آموزشی به صورت یک “مگا کوچینگ” سازماندهی و برنامه‌ریزی شده است.

رویکرد ما بر اساس چشم‌انداز یکپارچه (Integral Vision) برگرفته از نظریات کن ویلبر (Ken Wilber) پایه‌ریزی شده است.

چشم‌انداز یکپارچه کن ویلبر

روند آموزش کوچینگ بر اساس چشم‌انداز یکپارچه، روشی مؤثر و کامل برای شناخت بهتر خودمان و دیگران است و تعامل و همکاری با یکدیگر را به شیوه‌ای سودمند و در راستای مهارت‌هایمان ارائه می‌دهد. این رویکرد با رویکرد کوچینگ بسیار سازگار است و به رشد و کشف هر چه بیشتر پتانسیل‌ها کمک می‌کند.

فراگیران دانش، تکنیک (ابزارها، نظریه‌ها، مدل‌ها) و مهارت‌های میان فردی را بر اساس چشم‌انداز یکپارچه بیان شده از سوی کن ویلبر می‌آموزند. این چشم‌انداز دارای ۴ زمینه است:

  • بعد ذهنی و فردی انسان: «من»، درون
  • بعد رابطه‌ای، تبادلات بین افراد و گروه‌ها: «ما»، جمع درونی
  • ابعاد مادی، ساختاری، تاکتیکی: «آن»، فرد خارجی
  • بعد جامعه شناختی، روابط و شبکه‌ها در یک محیط: «آن‌ها»، جمع بیرونی

 

پداگوژی فعال

پداگوژی فعال (Active Pedagogy) سبک آموزشی ماست. این سبک، فراگیر را به عنوان شخصی در نظر می‌گیرد که در یادگیری خودش کاملاً فعال و پویا است. در این روند، فرد یادگیرنده، دانش‌ مورد نظرش را کاوش و ایجاد می‌کند.

بنابراین، انتقال دانش در روند یکپارچه آموزشی کوچینگ ویز (IAP) به گونه‌ای طراحی شده است تا فرایندی خود توسعه پذیر بوده و خودشکوفایی را به همراه داشته باشد.

  • آنچه می‌شنوم را فراموش می‌کنم.
  • آنچه می‌شنوم و مشاهده می‌کنم را کمی به یاد می‌آورم.
  • آنچه می‌شنوم، مشاهده می‌کنم و درباره آن بحث می‌کنم، را می‌فهمم.
  • آنچه می‌شنوم، مشاهده می‌کنم، بحث می‌کنم و انجام می‌دهم، باعث ایجاد دانش و مهارت در من می‌شود.
  • آنچه را به دیگری می‌آموزم، به آن تسلط پیدا می‌کنم.

بر مبنای این اصول، تدریس صرفاً انتقال دانش نیست، بلکه کسب دانش است.

 

پداگوژی فعال مارپیچ

ژروم برونر در سال ۱۹۶۰ ایده پداگوژی مارپیچی را مطرح کرد. بر مبنای ایده، برنامه‌های درسی باید به صورت مارپیچ تنظیم شوند، طوری که فراگیران، آموخته‌های خود را به صورت منظم و تدریجی، براساس آنچه که قبلاً یاد گرفته‌اند، پایه‌گذاری و عمیق‌تر کنند. این ایده در مقابل تفکر سنتی یادگیری یعنی روش خطی قرار دارد.

این مفهوم، انعكاس زیادی، میان مدرسین داشته است. آنها در استعاره مارپیچ روش مناسبی برای بیان آنچه احساس می‌کنند، پیدا كردند. یعنی یادگیری، فرایندی است که تداوم دارد و با پیچش صعودی و تكرار مداوم نکاتی كه قبلاً به دست آمده، شکل می گیرد.

برنامه‌های درسی طوری تنظیم شده‌اند که فراگیران، آموخته‌های خود را به صورت منظم و تدریجی، بر اساس آنچه که قبلاً یاد گرفته‌اند، پایه گذاری و عمیق‌تر کنند. این ایده در مقابل تفکر سنتی یادگیری یعنی روش خطی قرار دارد.

در کوچینگ ویز، آموزش در هر ماژول توسط مدرسین ارائه می‌شود. ما در هر شرایطی شما را برای درک و استفاده بهینه از طیف گسترده‌ای از منابع همراهی می‌کنیم. این شیوه آموزش بهترین ابزار شما در ارائه خدمات کوچینگ و همراهی با مراجعان، تیم‌ها و سازمان‌ها در راستای دستیابی به اهدافشان بشمار می‌رود.

چرا کوچینگ ویز را انتخاب کنیم؟

شیوه آموزش در مدرسه کوچینگ ویز مورد تایید ICF است که از مراجع اصلی کوچینگ در جهان به شمار می‌رود. این شیوه آموزشی بر اساس معیارهای دقیق و شایستگی‌های ۸ گانه کوچینگ، طراحی و تنظیم شده‌اند و کیفیت آموزشی مدرسه کوچینگ ویز را تضمین می‌کند. برای تبدیل شدن به یک کوچ، کوچینگ ویز آموزش‌هایی در سطح بین‌المللی ارائه می‌دهد. این آموزش‌ها مبتنی بر رویکردی جامع است که آمیخته‌ای از مباحث عملی و نظری را در اختیار دانشجویان قرار داده و امکان توسعه مهارت‌های فردی و دانش کوچ حرفه‌ای را فراهم می‌کند و فراگیران را برای ورود به بازار کار به عنوان یک کوچ حرفه‌ای در زمینه‌های کسب و کار، سازمانی و فردی آماده کند.

why-coachingways