آموزش کوچ حرفه‌ای (LEVEL 1)

ICF-level1

مشخصات دوره

از ما بپرسید

دوره‌های در حال ثبت نام

توضیح درباره دوره

کوچینگ، به معنای همراهی یک کوچ با فردی در نقش مراجع، برای کشف پتانسیل‌ها و همراهی او برای رسیدن به استقلال و خودمختاری است. کوچینگ با شفاف کردن اهداف شخصی و حرفه‌ای، فضای رشد و توسعه را برای فرد ایجاد می‌کند.

در این دوره، اصول پایه‌ای حرفه کوچینگ با رویکردی کل‌نگر را با ابزارهای مفید و متعددی ادغام کرده‌ایم. با توجه به اینکه پاسچر کوچینگ، مستلزم آموزش مداوم است، در انتخاب ابزار، علوم مختلف را در نظر گرفته‌ایم تا شما بتوانید تخصص‌های مناسب و مورد علاقه‌تان را شناسایی کنید. برنامه آموزشی ما، تنها برنامه‌ای است که بر اساس چشم‌انداز یکپارچگی کن ویلبر (Ken Wilber) طراحی شده است، تا با استفاده از دیدگاه‌های مختلف، درکی عمیق و نظام یافته از انسان در جهان داشته باشید.

بیان این مطلب خالی از لطف نیست که تمامی محتوای آموزشی، بازی‌ها، تمرین‌ها و حتی نحوه برگزاری دوره، مطابق با روند آموزشی کوچینگ ویز بین‌المللی است و با هر نوع تغییری در دوره، ما نیز در مدرسه کوچینگ ویز خاورمیانه محتوای آموزشی خود را بروزرسانی می‌کنیم.

مخاطبان دوره

اهداف آموزشی

کوچ حرفه‌ای بودن تنها به معنای فراگرفتن یک مهارت برای کسب درآمد یا همراهی با سازمان‌ها و افراد در جهت رسیدن به اهداف و ایجاد تغییر نیست. کوچینگ شیوه نوینی از بودن و زیستن است.

شاید شما در ابتدا، با هدف کسب یک مدرک بین‌المللی به ما می‌پیوندید، اما در پایان دوره، دستاوردی فراتر از یک مدرک به دست می‌آورید. ارتباطات حرفه‌ای، روابط دوستانه و یا کاری پایدار، ابزارهایی برای یک زندگی بهتر، خودشناسی عمیق‌تر و همچنین دیدگاه‌هایی متفاوت نسبت به زندگی، از جمله مواردی هستند که در روند فراگیری مهارت کوچینگ به دست می‌آید.

actp-targets

این اهداف تسلط بر روی مباحثی چون:

درک تمام ابعاد کوچینگ ازجلسه مقدماتی، تهیه توافقنامه کوچینگ و رابطه دو یا سه جانبه تا تسلط بر فرآیند کامل یک جلسه کوچینگ

ادغام پاسچر کوچ و ابزارهای کوچ حرفه‌ای مانند مثلث کارپمن، منحنی سوگواری، تحلیل رفتار متقابل، ارتباطات غیر خشونت آمیز، NLP، مدل GROW، جدول چهارتایی آفمن و غیره

 • می‌خواهم اصول کوچینگ را به طور دقیق و جامع بیاموزم.
 • می‌خواهم از کوچینگ برای رشد خودم و دیگران استفاده کنم.
 • می‌خواهم کوچینگ منبع درآمدی به عنوان شغل اول یا دوم من شود.
 • به مباحث توسعه فردی علاقه دارم.
 • فکر می‌کنم شایستگی‌ها و ذهنیت کوچینگ در زندگی روزمره می‌تواند به من کمک فراوانی کند.
 • در حوزه منابع انسانی و یا آموزش در سازمانم مشغول به فعالیت هستم و فکر می‌کنم کوچینگ به من کمک خواهد کرد.
 • می‌خواهم در مدرسه مورد تایید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) درس بخوانم و مدرک بگیرم.
 • می‌خواهم یک مدرک بین‌المللی دریافت کنم.
 • می‌خواهم لایف کوچ، کوچ سازمانی، یا کوچ در زمینه‌های دیگری باشم و به دیگران کمک کنم.
 • همیشه از اطرافیانم شنیده‌ام که مشاور خوبی هستم، خوب راهنمایی می‌کنم و فکر می کنم کوچینگ چارچوب درستی به من خواهد داد.
 • روانشناسی خواندم و فکر می‎کنم بعضی از مسائل و اهداف با کوچینگ جواب بهتری می‌گیرد.
 • می‌خواهم خود را برای بازنشستگی آماده کنم که پس از آن بعنوان کوچ حرفه‌ای فعالیت کنم.

پیش نیاز دوره

در حقیقت برای ورود به دوره آموزش کوچ حرفه‌ای پیش‌نیازی لازم نیست و اگر آمادگی یادگیری و تغییر را دارید، با هر تجربه‌ای می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید. با این حال، ما برای حفظ کیفیت دوره آموزشی، مصاحبه‌ای اختصاصی پیش از پذیرش شما انجام خواهیم داد.

تیم آموزشی

در این دوره آموزشی افراد زیر به عنوان همراه در کنار شما خواهند بود:

مسئول دوره

کوچ با تجربه‌ای که مدیریت و برگزاری دوره آموزشی را بر عهده دارد. مسئول دوره بستر آموزش الکترونیک (Moodle) را مدیریت کرده و مشاهدات انجام شده در طول تمرین‌ها را نیز تأیید می‌کند.

کوچ ریسورس‌ها

فارغ‌التحصیلانی از دوره‌های قبل هستند که در طول دوره آموزشی در کنار شما حضور داشته و در فرآیند تمرین و انتقال مفاهیم آموزشی شما را همراهی می‌کنند.

مدرسین

کوچ‌های حرفه‌ای با اعتبارنامه PCC هستند که دروس و محتوای آموزشی را ارائه می‌دهند. در هر ماژول آموزشی یک یا دو مدرس شما را همراهی می‌کنند.

level1--img2

روش آموزشی

به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود:

۱. ماژول حضوری یا آنلاین

ماژول‌های آموزشی با تمرکز بر محور تمرین و تجربه طراحی شده‌اند. دوره‌ شامل ۴ ماژول است. در دوره‌های آنلاین، این ماژول‌ها در پلتفرم‌های مجازی برگزار می‌شود.

۲. آموزش الکترونیک (E-Learning)

شامل ۴ ماژول است. در این پلتفرم (Moodle)، دسترسی به انواع محتوای آموزشی از جمله جزوات، انیمیشن، ویدئو، آزمون و غیره، برای شما وجود دارد و لازم است پیش از حضور در هر ماژول این مطالب را مطالعه و تمرین نمایید.

۳. منتورینگ

در دوره آموزشی ۳ ساعت منتورینگ فردی و ۱۰ ساعت منتورینگ گروهی برگزار می‌شود. منتورینگ به شما کمک می‌کند تا درک درستی از هشت شایستگی حرفه‌ای کوچینگ داشته باشید و شایستگی‌ها را در پاسچر و عملکرد کوچینگی خود رشد داده و درونی کنید.

۴. مشاهده و بازخورد در زمان تمرین

در طول دوره، تمرین کوچینگ شما چندین بار از طرف تیم آموزشی مشاهده می‌شود. بازخوردهایی که در این مشاهدات به شما داده می‌شود زمینه آمادگی شما را برای ارائه فایل صوتی ضبط شده (که در ماژول‌های آموزشی توضیح داده شده است) و همچنین پیشرفت مهارت کوچینگ فراهم می‌کند.

ماژول‌های آموزشی

طراحی دوره به نحوی است که شما بتوانید در ماژول‌های آموزشی، طیف وسیعی از منابع، اطلاعات، تمرین و ابزارها را بیاموزید و در جلسات کوچینگ به کار بگیرید. برخی از ماژول‌ها در راستای رشد و توسعه فردی شخص «کوچ» طراحی و برنامه‌ریزی شده‌اند.

ماژول ۱

ایجاد چارچوب کوچینگ

ماژول برپایه اصول کوچینگ طراحی شده است و تمایز میان کوچینگ، درمانگری و مشاوره را مشخص می‌کند و بر توسعه شایستگی‌های بنیادین مانند گوش دادن فعال، پرسیدن سوالات قدرتمند و آگاهی و رشد موثر مراجع، تمرکز می‌کند.

level1-modules

ماژول ۲

کاوش در دنیای مراجع

این ماژول نحوه ایجاد ارتباطی پایدار با مراجع و با تاکید بر توافقات واضح و شفاف، محرمانگی و درک اهداف مراجع را آموزش می‌دهد. فراگیران با اهمیت ایجاد ارتباط موثر و محیطی حمایتی را برای مشارکت در یک جلسه کوچینگ موفق، آشنا شده و آن را  بررسی خواهند کرد.

ماژول ۳

ایجاد ارتباط موثر

این ماژول به استراتژی‌های کوچینگ پیشرفته با تأکید بر تکنیک‌های عملی برای تسهیل رشد و تحول مراجع می‌پردازد. فراگیران روش‌هایی مانند ایجاد انگیزه و غلبه بر موانع را بررسی خواهند کرد. جلسات تعاملی امکان تمرین این تکنیک‌ها را فراهم می‌کند و ابزارهای مورد نیاز برای حمایت موثر از مراجعان را در اختیار کوچ‌ها قرار می دهد.

ماژول ۴

نهادینه شدن آموخته‌ها

این ماژول بر ارزیابی و تسهیل پیشرفت کوچ‌ها تمرکز دارد. ابزارها و تکنیک‌هایی را برای پیشرفت، تعیین اهداف قابل اندازه‌گیری و ارائه بازخورد سازنده معرفی می‌کند. فراگیران متوجه خواهند شد که چگونه استراتژی‌هایی را برای برآوردن نیازهای در حال تحول مراجعان تنظیم و اجرا کنند.

یک نمای کلی از روند و الزامات دریافت گواهینامه از سوی فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) ارائه می‌دهد. این شامل شایستگی‌های بنیادین، منشور اخلاقی و ساعات کوچینگ مورد نیاز برای دریافت گواهینامه است. منتورینگ نیز در طول این ماژول اجرا می‌شود.

مدت زمان هر ماژول:

 • حضوری: ۳ روز
 • آنلاین: ۶ جلسه، هر جلسه به مدت ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه

دستاوردهای این دوره

پس از پایان این دوره و کسب مدرک LEVEL 1، شما می‌توانید به عنوان یک کوچ حرفه‌ای (لایف و سازمانی) فعالیت کنید. کوچینگ می‌تواند ابزاری در جهت رشد فردی و یا بهبود کسب و کارتان باشد و همچنین رویکرد اصلی شما را در همراهی با دیگران و کسب درآمد شکل دهد.

 

گواهینامه‌های این دوره

مدرک دریافتی از مدرسه کوچینگ ویز، پس از گذراندن ۴ ماژول و ارزیابی و قبولی جلسه کوچینگ ضبط شده توسط مدرسه کوچینگ ویز، مدرک LEVEL 1 از طرف کوچینگ ویز بین‌المللی برای شما صادر می‌شود.

شما برای دریافت اعتبارنامه ACC از ICF، به موارد زیر نیاز دارید:

ACC

مزایای دوره‌ ما

شما می‌توانید جهت مشاوره حضوری و یا آنلاین، با یکی از کوچ‌های حرفه‌ای مدرسه کوچینگ ویز خاورمیانه، با ما تماس حاصل نمایید.